top of page
Etsi
  • sannasuunnistaja

Vihreä lippu liehuu Salossa vain kahdessa salossa

Päivitetty: 3. helmik. 2023

Ja toinen niistä on Teijon koulussa!

Vihreän lipun toiminta alkoi Teijolla viime keväänä. Tällöin teemana olivat roskattomuus ja kierrätys. Oppilaat keräsivät roskia kylän ympäristöstä sekä järjestivät kirpputorimyyjäiset koulun pihassa.


Tänä keväänä käynnistämme uutta teemaa aiheella energia. Aiheella, joka varmasti on puhuttanut kuluneena vuonna meitä kaikkia. Kokoonnuimme tänään ensin pienellä neljän hengen porukalla, joista tuli minun ympäristöagenttejani. Näin muodostimme ympäristöraadin. Neljä touhukasta oppilasta, jokainen eri luokalta, nappasivat nopeasti kopin rakentelemistani ideoista. He itse toteuttivat pienen energiakyselyn omissa luokissaan. Kyselyn tulokset julkaistiin välittömästi koulun seinällä.Pienen kyselytutkimuksen herättämä päivän kuuma kysymys kuuluukin: Saako energiajuomista energiaa?


Energisin terveisin, Sanna

Teijon luontokoulusta


Teijon luontokoulu tukee Teijon koulun Vihreä lippu -toimintaa auttamalla koululaisia teemavalinnassa ja laatimalla tarvittavat raportit kattojärjestö FEE Suomelle.

72 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

Comments


bottom of page